Člen predstavenstva HSSR Peter Neurath: Komora chce byť priestorom, kde možno nájsť radu, pomoc, príležitosť

Komoru vníma nielen ako priestor pre nadväzovanie nových kontaktov, ale aj ako miesto kde môžu firmy nájsť pomoc a radu. Nové kontakty a výmena skúseností sú, podľa člena predstavenstva HSSR Petra Neuratha, najväčším prínosom pre členov. V čom sú švajčiarske IT firmy inšpiráciou pre slovenské a čo má na Švajčiarsku najradšej prezradil v rozhovore:

Už viac ako 5 rokov ste členom predstavenstva, v čom vidíte prínos HSSR pre členov?

Komora chce byť partnerským priestorom, kde spoločnosti, ktoré podnikajú na švajčiarskom a slovenskom trhu môžu nájsť radu, obchodných partnerov alebo si vzájomne pomôcť. Myslím, že sa v tom zlepšujeme. Komora chce zohrávať aktívnejšiu úlohu aj v našom verejnom priestore, napríklad v spoločných projektoch so švajčiarskou ambasádou.

V čom je členstvo v komore prínosom pre Whitestein Technologies?

Sú to predovšetkým kontakty, výmena skúseností s kolegami z iných firiem, zo švajčiarskej ambasády. Tie vedú k novým nápadom, novým iniciatívam, vzťahom a aj obchodným príležitostiam.

Celý svoj profesný život sa venujete téme IT, aké výzvy čakajú vašu firmu v tomto roku?

Whitestein Technologies je na trhu takmer 25 rokov a orientuje sa predovšetkým na vývoj inovácií --vlastných aj cudzích produktov v poisťovníctve, logistike, telekomunikáciách a IoT. Do všetkých z nich zasahuje umelá inteligencia, ktorou sme sa zaoberali v našich začiatkoch a teraz sa k nej vraciame. Vnímame vývoj IT trhu konzervatívnym smerom, ktorý má aj svoj ozdravný charakter. Je viditeľný vo veľkých redukciách tímov nadnárodných korporácií v minulom a tomto roku.

V čom sú švajčiarske IT firmy inšpiráciou pre slovenské IT ?

Pre mňa je inšpiráciou švajčiarska schopnosť tvoriť a udržiavať zdravé obchodné vzťahy. Švajčiarske IT firmy s ktorými pracujeme my sa často vyznačujú schopnosťou nadviazať priamy partnerský vzťah, ktorý je pre efektívny nearshore model spolupráce podľa mňa nevyhnutný. Samozrejme, nie len pri ňom. Darí sa nám často vyvinúť vyváženú spoluprácu, nebyť lacnými zdrojmi alebo „rukami“. Je to otázka kultúry.

Pár otázok o Švajčiarsku:

Pracovne ste často vo Švajčiarsku, čo máte na tejto krajine najradšej? 

Aj keď som vo Švajčiarsku nežil, strávil som tam za posledných takmer 30 rokov veľa času. Mám tam niekoľko blízkych priateľov. Obdivujem dôsledný švajčiarsky vzťah k verejnému priestoru. Je vidieť na ich vzťahu k prírode, na ich právnom systéme a aj praktickom duálnom školskom systéme.

V čom sme my Slováci inšpiráciou pre Švajčiarsko?

V schopnosti nestratiť sa v detaile, v otvorenosti, v schopnosti reagovať na zmenu – prispôsobivosti.

Partneri

Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.